Mała czarna – must-have w każdej szafie. 1
Mała czarna – must-have w każdej szafie.

Mała czarna to potoczne określenie krótkiej, nieskomplikowanej sukienki w kolorze czarnym, spopularyzowanej w latach dwudziestych ubiegłego wieku przez projektantkę mody Coco Chanel.

Magazyn Vogue określił tę sukienkę nazwą "Ford", ponieważ tak jak samochody Henry'ego Forda była ona szeroko dostępna i tylko w jednym kolorze. Sukienka Chanel została zaprojektowana w taki sposób, aby nie było na niej widać żadnych plam i aby wyglądała w niej dobrze każda kobieta niezależnie od sylwetki.

Mała czarna jest uważana przez wiele kobiet za podstawowy składnik damskiej garderoby. Uważa się, iż każda kobieta powinna posiadać prostą, elegancką czarną sukienkę-bazę, która może być przy pomocy dodatków rozbudowywana bądź upraszczana w zależności od okazji. Ta sama czarna sukienka koktajlowa może stać się strojem wieczorowym po dodaniu odpowiedniej biżuterii, ozdób czy po zmianie obuwia, natomiast strojem biznesowym – po nałożeniu prostego żakietu.

Ciekawostki

Mała czarna była popularna podczas Wielkiego Kryzysu, głównie ze względów ekonomicznych oraz elegancji, ale także z uwagi na fakt, że w pewien sposób wysmuklała sylwetkę. Z czysto praktycznego powodu do jej popularyzacji w Ameryce Północnej przyczynili się producenci filmowi z Hollywood – firmy w technikolorze stawały się coraz bardziej popularne a reżyserzy mogli polegać na małej czarnej ponieważ inne kolory źle prezentowały się na ekranie i psuły proces koloryzacji.

Z kolei francuska piosenkarka Edith Piaf przez całą swoją karierę występowała w czarnej, wąskiej sukience. Wielokrotnie podkreślano, że skromna sukienka pozwala publiczności skupić się głównie na śpiewie Piaf a nie na wyglądzie artystki.

A jakie historie wiążą się Twoją z małą czarną? A może była to jakaś szczególna niezapomniana chwila? Podziel się z nami. 

Komentarze do wpisu (1)

12 listopada 2017

ciekawy artykuł :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl